A dentálhigiénikus szerepe – Tudnivalók a Novodenttől
Tömés és húzás – ez a két leggyakoribb beavatkozás, ami miatt fogorvoshoz fordulunk és a kettő között akár évek telnek el. Általában az utolsó pillanatig halogatjuk a fogorvos felkeresését, pedig ma már elképesztően modern technológiák állnak rendelkezésre,amikkel költséghatékonyan és fájdalommentesen tudják a legapróbb elváltozásokat kezelni. Egy fontos szereplőről azonban ritkán esik szó: a dentálhigiénikusról, aki kulcsfontosságú szakemberként segíti a fogorvos munkáját és a páciensek egészségét.
Ki is valójában a dentálhigiénikus?
„Egy orális takarítónő” – mondja mosolyogva Kokovecz Zita, aki 2003 óta dolgozik a szakmában. A dentálhigiénikus valójában egy olyan szakember, aki a fogorvos és az asszisztens között helyezkedik el a szakmai hierarchiában. Magyarországon orvosi felügyelet alatt végzi munkáját, de kiterjedt tudással és tapasztalattal rendelkezik.
„- A dentálhigiénikus csinálja a profilaxis részét, azaz a nagyja munkát. Előkészíti az orvosnak a terepet, hogy ő már egy tiszta, egészséges alapon tudjon tovább dolgozni. Motivál, instruál, figyelemmel kíséri a betegek útját” – magyarázza Zita, a Novodent Szeged dentálhigiénikusa.
- Én lassan 19 éve dolgozom fogászaton, hála a jó Istennek a fogászat minden ágát végig tudtam járni, mint dentálhigiénikus is, és én mindig többet és többet tanultam hozzá.
- Fogszabályzás, gyerekfogászat, konzerváló fogászat, parodontológia, szájsebészet, mindben több mint 5 évig dolgoztam kiváló szakemberek mellett, azt kell, hogy mondjam. Elég jól fel tudom ezeket a helyzeteket ismerni, de a végső kompetenciát azt az orvos fogja meghozni és az orvosé a kezelési terv véglegesítésének a feladata.
Mikor érdemes dentálhigiénikushoz fordulni?
A modern fogászati rendelők már nem működhetnek hatékonyan dentálhigiénikus nélkül. Az ő szerepük különösen fontos a megelőzésben és a fogproblémák korai felismerésében. Amikor a páciensek rendszeresen járnak dentálhigiénikushoz:
- Kisebb költséggel tarthatják karban fogaid egészségét
- A problémák korai stádiumban kezelhetők
- Csökken a szorongás és félelem a fogászati kezelésektől
- Elkerülheted a súlyos fájdalommal járó gyulladásos állapotokat
„Ha idejében kicsi, apró dolgokat észreveszünk, az mindig jobb, mintha egy teljes szájrehabilitációt kell végeznünk” – hangsúlyozza a szakember.
Dentálhigiénikus vagy fogorvos – mikor kihez fordulj?
A dentálhigiénikus egyik legfontosabb üzenete, hogy ne csak akkor menjünk fogorvoshoz, amikor már fájdalmaink vannak. Ez összecseng a Novodent Szeged alapító fogorvosának, Dr. Lakatos Balázsnak a fogászati problémák megelőzésének szemléletével is. Az évenkénti ellenőrzés során a szakember azonnal észreveheti a kezdődő problémákat, és még idejében közbe tud avatkozni.
A rendszeres ellenőrzés nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági szempontból is előnyös – egy apró beavatkozás sokkal kisebb költséget jelent, mint egy komplett szájrehabilitáció -hangsúlyozza Zita.
A dentálhigiénikusok nem végeznek itthon invazív beavatkozásokat, tehát nem fúrnak, nem adnak be injekciót, ezeket csak fogorvos végezheti-
Mit csinál pontosan a dentálhigiénikus?
A dentálhigiénikus feladatai közé tartozik:
- Fogkőeltávolítás
- Röntgenfelvételek készítése (megfelelő képzettséggel)
- Szájhigiéniai tanácsadás, oktatás
- Fogmosási technikák bemutatása
- A megfelelő szájápolási eszközök ajánlása
- Diagnosztika és állapotfelmérés
- A páciens felkészítése a fogorvosi kezelésre
„Amikor az orvoshoz jön konzultációra a páciens, én már el tudom neki mondani, hogy készítettem egy röntgent, eltávolítottam a fogkövet, milyen volt az orális higiéniája, és mit javaslok” – részletezi a szakember. Ez jelentősen tehermentesíti a fogorvost, aki így már egy előkészített beteget fogad.
Az ember a fehér köpeny mögött
A fogászat egyik legnagyobb problémája a páciensek félelme. A dentálhigiénikusok hozzájárulnak ennek a félelemnek a csökkentéséhez, hiszen megfelelő kommunikációval, odafigyeléssel bizalmi kapcsolatot építhetnek ki.
„Kell, hogy mentálisan képben legyek, hogy ne fogyjon el soha az empátiám, mert én kizárólag olyan emberekkel dolgozok 90%-ban, akik szoronganak, félnek, fájdalmuk van” – vallja be Zita. Azért, hogy legyen honnan merítenie, két gyermekével és a kiskutyájával tölti most a legtöbb időt, de nagyon szeret kirándulni, gombászni, megfigyelni a gyógynövényeket, mert hiszi, hogy fűben, fában orvosság.
Érdekes ez a bizalmi kérdés, mert a dentálhigiénikus még nem orvos, de többet tud egy asszisztensél. Zita ráadásul Németországban 3 évig tanulta a szakma fortélyait, összehasonlításképpen: itthon egy év után kézhez kapják a tanulók a bizonyítványt. Ugyanakkor mivel nincs a Dr. titulus a neve előtt, gyakran tapasztalja azt, hogy az ő kezelési javaslatára rá kell, hogy bólintson egy “rendes” orvos annak ellenére, hogy a közel 20 éves tapasztalatával több mindent látott akár mint a néhány éve végzett fogorvos.
Fogászati tévhitek és tanácsok
Zita azt javasolja, hogy felejtsd el ezeket a régi hagyományokat, hogy sóval, szódabikarbónával, citromsavval, dörzsölöd a fogad vagy szegfűszeget tegyél bele, ha fáj.
- Az a nagyon nagy baj szerintem, hogy nagyon sok ember nincs azzal tisztában, hogy a szájhigiénia és a fogak az nem olyan, mint egy megvágott seb a kezünkön. Tehát ez nem fog magától meggyógyulni. Hiába teszel bele szegfűszeget; lehet, hogy addig tényleg csillapítja a fájdalmat amíg a fog el nem hal, de az elhalt fogat is kezelni kell.
Ha egyetlen üzenete lehetne a dentálhigiénikusnak a páciensek felé, az a „fogselyemre fel!” lenne. A megfelelő szájápoláshoz ugyanis nem elegendő a fogmosás – a fogselyem használata nélkülözhetetlen a fogak közötti területek tisztításához.
A szakember szerint az emberek 70%-a még mindig nem tud helyesen fogat mosni. Ezért javasolt, hogy az iskolákban a szexuális felvilágosítás mellett a megfelelő szájhigiéniát is oktassák a gyerekeknek. A Novodent Szeged csapata például kijár óvodába és játékosan tanítgatják a kicsiket a fogak helyes ápolásáról.
Egészséges fogakkal nem csak mosolyogni, de enni is könnyebb, és magabiztosabbak lehetünk a mindennapokban. A rendszeres dentálhigiéniai kezelés tehát nemcsak a fogaink, hanem az önbecsülésünk szempontjából is kiemelkedően fontos.
Zita azt vallja, hogy az ő irányában kifejezett hála az igazából, hogyha visszamegy a páciens kontrollra. “- Akkor tudom, hogy valamit jól csináltam.”
Ha csak egy üzenetet viszel magaddal ebből a cikkből, akkor az legyen ez:
Menj el évente legalább egyszer fogászati ellenőrzésre – akkor is, ha semmi panaszod nincs!