Kezelések

Tájékoztató a Novodent Szeged fogászati kezelések és árak listájáról.

Fogkőeltávolítás
Fogágykezelés

FOGKŐELTÁVOLÍTÁS
A lepedék, ha ott marad a fogon, egy idő után elmeszesedik. A nyálból mészkristályok csapódnak ki, és ez tapad meg a fog felszínén. Mindez a helyes fogápolással, mindenek előtt a fogmosással megelőzhető. A fogkő már oly erősen tapad a fogakhoz, hogy az eltávolítását csak szakember tudja elvégezni. A fogkőképződés minden esetben az íny gyulladásával jár, ami idővel mélyebbre terjed és a fogakat tartó csontszerkezetet is megtámadja és lassan, észrevétlenül elsorvasztja a fogágyat. Ez a fogak meglazulásához és kezelés nélkül elvesztésükhöz vezet. Az elpusztult fogágy regenerációra szinte teljesen képtelen, ahhoz, hogy az eredeti állapotot visszaállítsuk, sokszor komoly plasztikai beavatkozásra van szükség. Ezért fontos az évenkénti ellenőrzés és a fogkő rendszeres eltávolítása.

Tömések

TÖMÉSEK
Lyuk a fogban: szuvasodás. Ez a leggyakoribb fogbetegség. Tekintve, hogy a zománc képtelen az öngyógyulásra (nem úgy, mint ahogy például az ember bőrén keletkezett seb begyógyul) ezért feltétlen szükség van a lyuk kitisztítására és bezárására. Az állandó és rendszeres kontroll, az ellenőrző- és szűrővizsgálatok alkalmával fény derülhet egy még kezdődő, vagy már kialakul szuvasodásra, mert az ilyen fog az édesre, vagy a hidegre érzékenyen reagál. A szuvas fog betömése az az eljárás, amivel a probléma megoldható. A mai, modern fehér színű tömések már képesek legalább olyan tartósak lenni, mint az amalgámtömés, ami valljuk be, bár a múlt században ideális tömőanyag volt, mára már elavult.

Betét/korona

BETÉT
Ha egy nagy kiterjedésű fogszövet hiányát akarjuk biztonságos, konzervatív módon pótolni, akkor gyakran alkalmazunk betétet. A betét nem más, mint egy indirekt módon (nem a rendelőben, a szájban) készülő tömés. Az orvos kialakítja a fogüreget, erről lenyomatot vesz, ez alapján pedig a fogtechnikus elkészíteti a betétet, amelyet az orvos ragasztóval rögzít az üregben. Akkor is jól alkalmazható, ha például az őrlőfogak hiányzó részeit akarjuk teherbíróan és esztétikusan kiegészíteni. Többféle anyagból készülhet.

KORONA
Hasonló a funkciója és az elkészítési módja a borítókoronának, ami nem belülről tölti ki a fogszövet hiányát, mint a betét, hanem kívülről borítja be a fogat. Tulajdonképpen abroncsként erősíti meg a fog koronai részét. A betéthez hasonlóan több anyagból választhatunk.

Gyökérkezelések

GYÖKÉRKEZELÉS
Sajnos a fogat ért különböző behatásokra (szuvas folyamat, töméskészítés, csiszolás, de akár szimplán a táplálkozás) a fogbél gyulladással reagál. Gyakran előfordul, hogy ez a gyulladás irreverzibilis, azaz visszafordíthatatlan, ezért a fogbelet, a benne lévő kötőszövetet, ereket, idegeket, amelyek a gyökereket és a koronai rész egy részét is kitölti, el kell távolítani. Ezt nevezzük endodontiai ellátásnak, gyökérkezelésnek. Ennek során a gyökércsatorna rendszert teljesen ki kell tisztítani és hermetikusan lezárni. Tekintve, hogy a gyökértömés nem minősül használati tárgynak (nem rág vele az ember), funkciója csak a fogbél eltávolítását követő holt tér kitöltése a fogon belül. Ezért ha egyszer jól el lett készítve, elméletileg élethosszig kell szolgáljon. Sajnos ez nem minden esetben egyszerű folyamat, tekintve, hogy a fogbélkamra, gyökércsatorna rendszer sokszor nagyon szerteágazó, görbe, szűk és nehezen hozzáférhető.

Fogpótlások

FOGPÓTLÁSOK
Miért szükséges pótolni a hiányzó fogakat?

Már egyetlen fog elvesztésével is megbomlik a rágószerv egyensúlya és számtalan káros folyamat indulhat el. A szomszédos fogak elkezdenek bedőlni, a szemben lévők kiemelkednek a helyükről, a megváltozott rágásforma kedvezőtlen terhelést ró a maradék fogazatra, az izmokra és az állkapocsízületre is. Extrém esetekben akár a féloldalas rágás a nyaki izomzat és gerinc egyensúlyát is befolyásolhatja, nem beszélve az elégtelen táplálkozás miatt kialakult hiánybetegségekről A foghiány típusától függően sokféle fogpótlási lehetőség közül lehet választani. A fogpótlások típusai közül legmegfelelőbbet konzultáció során tudjuk kiválasztani.

 

Rögzített fogpótlások:

A rögzített (fix) fogpótlások a megfelelően előkészített maradék fogakhoz vagy az implantátumokhoz rögzített (cementezett), a szájból el nem távolítható pótlások. Eltávolításukhoz orvosi segítségre van szükség, Ön nem tudja eltávolítani a rögzített pótlást. A fix fogpótlás az eltávolítás során károsodik, ezért az eltávolított fogmű ismételten már nem helyezhető a szájba.

 

Kivehető pótlások:

Kivehető pótlásokból két fajtát említhetünk meg a részleges és a teljes protézist. A részleges pótlásoknak nagyon sokféle elkészítési módja ismert,  ezért ezekre itt nem térnénk ki részletesebben.  Minden eset egyéni, sokféle szempont alapján, gondosan megfontolt tervezés és megbeszélés után lehet jól és sokáig működő pótlást készíteni.

Altatás (hamarosan)

Rendelőnkben szükség vagy igény szerint a beavatkozások altatásban való elvégzésére is hamarosan lehetőség nyílik.

Altatóorvosunk együttműködésével, szövődményeket nem okozó altatószerrel tudja majd elvégezni a beavatkozást. Az altatás intravénásan adagolt gyógyszerrel történik.

Az altatásos fogászati kezelés mellett szóló érvek:

  • Altatás során akár több beavatkozás is elvégezhető
  • Megoldást jelenthet azok számára, akik félnek a fogászati és szájsebészeti beavatkozásoktól

Altatással kapcsolatos fontos tudnivalók:

  • Az altatás előtt legalább 6 órával nem szabad enni, se inni
  • Tilos az altatás után dohányozni, szeszes italt fogyasztani
  • Fogászati altatás után a rendelőből való távozáshoz kísérő szükséges, gépjárművet vezetni tilos

Altatást kizáró okok:

  • Súlyos szív- és érrendszeri betegségek
  • Enzim betegségek

Asthmatikus betegségek