Mit csináljak, ha elestem a rollerrel és kitört a fogam?

2024 március 18

 

Elérkezett a tavasz, a szabadság szerelem és a száguldás ideje. Többen örömmel pattanunk fel a biciklire vagy rollerre, hogy élvezzük a frissítő menetszelet az arcunkon. Tökéletes városi közlekedés, mert nincs parkoló díj, a legtöbbször még gyorsabb is mint az autó, a környezetvédelmi előnyeiről nem is beszélve.

A városi rollerezés virágzik, népszerűségével együtt azonban a rolleres balesetek száma is jelentősen megnőtt, amit rendelőnkben is érzékeltünk az utóbbi időben.

Számos felnőtt és gyerek páciensünk érkezett eltört fogakkal, szájsebészeti és esztétikai beavatkozást igénylő szájsérüléssel.

Mi történik az utakon? Mire érdemes figyelni, ha a rollert választjuk?

A rollerek esetében közvetlenül a kormány alatt található a kerék, így legkönnyebben előrefelé borul. Ha ehhez még kis átmérőjű kereket választunk, akkor a kátyús utakon szinte garantált, hogy egérfogóként csap minket az aszfalthoz, ha megakad. A kezünk a kormányt fogja, így legtöbb esetben arccal tompítunk.

Nem segít az sem, hogy az elektromos rollerekkel ahhoz képest igen nagy sebességet lehet elérni, emellett halkan suhannak, így a többi közlekedő kevésbé vehet rólunk tudomást. Könnyebben nyitják ránk a kocsiajtót, lép elénk egy zenét hallgató gyalogos (még akkor is ha nem mi vagyunk a hibásak).

4 legfontosabb dolog, ami a biztonságos rollerezéshez kell

Bukósisak. Olyan, ami az állat is védi. Ronda és meleged van benne? Lehet! De egy eltört orr és hiányzó metszőfog még csúnyább és még drága is, a fájdalomról nem is beszélve.

Nagy átmérőjű roller kerék. Mert kátyúk mindig lesznek.

Megfelelően választott sebesség. Nemcsak azért, hogy a többi közlekedő megfelelően tudjon rád reagálni, hanem hogy te is jól tudj dönteni a hirtelen érkező akadályoknál, pl útra szóródott homok, kilépő gyalogos.

Legyél látható és hallható. Legyen például csengőd.

És ha mégis megtörténik a baj?

Akkor hívd a mentőket. A fejsérülés nem játék, orvosi vizsgálatot igényel főleg, ha elvesztetted az eszméleted (még ha csak egy pillanatra is). Tág pupilla, hányás, fejfájás, eszméletvesztés, fülvérzés mind-mind vészjelzés.

Mit csináljak, ha letört a fogam?

Ha letört vagy kitört a fogad, próbáld meg megkeresni a részeit, mert elképzelhető, hogy sikerülhet visszaragasztani. Ha nem, a darab alapján a fogorvos esztétikus élpótlást tud neked készíteni, hogy ugyanolyan legyen a mosolyod. Esztétikus héjakkal gyönyörű eredményt lehet elérni.

Ha a fogad esetleg gyökerestől esett ki, akkor is keresd meg és a gyökeret nem érintve, tedd vissza a szádba a nyelved alá, hogy érje a nyálad. (Ne próbáld meg visszadugni a helyére).

Gyerekek esetében ezzel óvatosan, nehogy fulladást okozzon a fog. Szülőként ilyenkor inkább kapd be te a fogát ha van hozzá elég gusztusod vagy tegyétek tejbe.

Ez segít megvédeni a fogat míg eljutsz szakemberhez. Ha egy órán belül ellát egy fogorvos, arra is esély van hogy a fog újra rögzül a helyén, a fogmederben, azonban itt minden perc számít.

Fontos, hogy eljuss fogorvoshoz, mert ő tudja pontosan megállapítani, hogy milyen mértékű a sérülésed. Ha foggyökér is sérül, gyökérkezelésre is szükség lehet, vagy ha nem menthető a fogad, akkor fogeltávolítás után implantátummal és arra épülő híddal, koronával tudjuk orvosolni a helyzetet.

 

A Novodent Szegednél csapatunk minden tagja tisztában van azzal, hogy milyen lelki megterhelést jelent egy ilyen baleset, főleg ha az elülső fogak is sérülnek. Ezért a legnagyobb odafigyeléssel bánunk pácienseinkkel, és a gyors fájdalomcsillapítás, kellemetlenségek csökkentése mellett a legszebb eredményre törekszünk.

Ha lehet inkább előzzük meg a bajt!

 

Kellemes és balesetmentes közlekedést kívánunk mindenkinek!