3 árulkodó jel, hogy ideje fogkő-eltávolításra bejelentkezni

2024 január 12

A saját jól felfogott érdekünkben ideje leszámolni azzal a szemlélettel, hogy csak akkor keressük fel a fogorvost, ha már csillapíthatatlan fájdalom kínoz. A fogkő kialakulása kezdetben alig észrevehető, de vannak olyan elváltozások, amik intő jelként szolgálhatnak. Cikkünkben elmondjuk a 3 tipikus jelenséget, amivel már ajánlott időpontot kérni a fogorvostól.

Mi a fogkő és mit lehet tenni ellene?

Élete során mindenkinek lesz fogköve. A szerencsésebbeknek hosszabb idő alatt rakódik le olyan mennyiség, amivel fogorvoshoz kell fordulni, a többieknek gyakrabban. A fogkő a nem alaposan megtisztított felületeken, fogközökben ott maradt ételmaradék. A nyálunkban található kalcium hatására ez a lerakódás elkezd megszilárdulni.

De a probléma még ennél is összetettebb. A lerakódás tökéletes táptalaj a különböző mikroorganizmusok, baktériumok számára, amik minél tovább élvezhetik a közeget, annál nagyobb kárt csinálnak a fog felszínén, illetve alatta. Az egyetlen megoldás tehát a fogkő-eltávolítás, amit célszerű évente legalább egyszer ismételni, de ha az alábbi tüneteket tapasztalhatók, akkor mielőbb.

Fogkő okozta fogínygyulladás

Az egészséges fogíny halvány rózsaszín, helyes fogápolási technikát alkalmazva nem vérzik. Feszesen öleli körbe, ezáltal tartja helyén a fogakat.

A gyulladást okozhatja stresszes életvitel, vitaminszegény táplálkozás, illetve betegség is, mégis, az esetek túlnyomó részében az alattomos fogkő húzódik meg a háttérben.

Az íny és a fogak között létrejött plakkokban a baktériumok  , ami kezdetben „csak” kellemetlen  , fogmosáskor észlelt vérzéssel jár.

A nem kezelt fogínygyulladás fogágybetegséggé alakulhat

Fogágybetegségről akkor beszélünk, ha a fogínygyulladás huzamosabb időn át kezeletlenül marad. Emiatt a fogíny állandó gyulladásban van, a fenti tünetek nem szűnnek, vagy akár súlyosbodnak. A baktériumok tovább terjeszkednek és akár az íny alatti csontszöveteket is támadják.

Maga az íny elveszti feszességét, petyhüdté válik, akár lehúzódik a fognyakról, ami még sebezhetőbbé teszi a fogakat.

Ilyenkor az időhúzás végleges károkat okoz, hiszen a fogágybetegség következményeként a rágószervek meglazulnak, majd kiesnek.

Érdes felület, elszíneződés

Ha fogmosás után még mindig nem teljesen sima a fogfelszín, akkor gyanakodhatunk fogkőre. A lerakódások nyelvvel könnyen „kitapinthatóak”, ha még a gyakorlatlan szemnek észrevehetetlenek is. A fogak elszíneződése egyrészt adódhat az elfogyasztott ételek, italok hatásából, másrészt a gyógyszerek vagy az életmód mellékhatásaként is jelentkezhet. Bármi is az ok, érdemes fogszakorvosnak megmutatni, aki megfelelően tudja kezelni.

Létezik fájdalommentes fogkő-eltávolítás?

Pontosan tudjuk, hogy a fogorvoshoz járás azért ekkora mumus, mert a beavatkozásokhoz használt eszközpark félelmetes, a fúró hangjától még az erős idegzetűek is összerezzennek. A kezelések sokszor kellemetlenek, fájdalmasak.

Ezért is ajánljuk, hogy évente egyszer legalább mindenki menjen el állapotfelmérésre, mert ilyenkor viszonylag korán ki lehet szűrni a szuvasodást, egyéb rendellenes elváltozásokat.

A fogkő fájdalommentes eltávolítása rendelőnkben a jelenleg elérhető legmodernebb berendezéssel történik. Az Air Flow készülék jóval több, mint az eddig bevált ultrahangos fogtisztítás. A dentálhigiénés kezelés során apró eritrit alapú porszemcsék és vízsugár segítségével a nehezen elérhető fogközökből is sikeresen távolítja el a berendezés a fogkövet.

Szabad-e enni, inni, dohányozni fogkő-eltávolítás után?

Szénsavmentes ásványvizet akár azonnal a kezelést követően lehet inni. Az evéssel, illetve a színező hatású ételek, italok (kávé, vörösbor, cékla, málna) várjunk legalább 3 órát. Ugyanezt az időintervallumot tartsuk be a dohányzással is. A cigarettában található vegyi anyagok nem csak erősen sárgítják a fogakat, de számos szájüregi problémának az okozói.

Látogass el a Novodent Szeged Fogászati Centrumba és tapasztald meg milyen egy barátságos, modern fogászat!